HaberKoronavirüsTeknoloji Haberleri

Apple Covid-19 Tarama Aracını Yayına Geçirdi

Uygulama veya web sitesi üzerinden teste ihtiyacınız olup olmadığını görebilirsiniz.

Apple, Beyaz Saray, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) ile ortaklaşa yeni bir Covid-19 tarama web sitesi ve iOS uygulaması başlattı.

Covid-19 için test edilmeniz gerekip gerekmediğini veya acil servislerle iletişime geçmeniz gerekip gerekmediğini anlamak için siteyi veya uygulamayı kullanabilirsiniz. İletişim bilgileri ve bağlantılar ABD kullanıcılarına yönelik olsa da, herkes aracı kullanabilir.

Mevcut belirtileriniz, yaşadığınız sağlık sorunları ve son birkaç hafta içinde nereye gittiğiniz ve nereden geldiğiniz sorulacak. Bu yapıldıktan sonra, test etmek gibi en uygun sonraki adımlara yönlendirileceksiniz.

Yeni koronavirüsten etkilenmeniz olası olmasa bile, site ve uygulama yine de kendinizi nasıl koruyacağınız konusunda bilgi sunacak. Sosyal mesafeyi uygulamak, ellerinizi yıkamak vb. Covid-19’a sahip olmadığınızdan emin olsanız bile, kontrol etmeye değer.


Covid-19 hakkında ihtiyacınız olan bilgiyi alın

Apple, resmi duyurusunda, “Araçlar, kullanıcının Apple Kimliği ile oturum açılmasını veya ilişkilendirilmesini gerektirmez ve kullanıcıların bireysel yanıtları Apple’a veya herhangi bir devlet kuruluşuna gönderilmez.”

Geçen hafta Siri‘ye eklenen bu yeni aracın temellerini gördük. Apple’ın dijital asistanına yeni koronavirüs veya Covid-19 hastalığı hakkında sorarsanız aynı bilgi ve kaynaklara yönlendirilirsiniz.

İçinde yaşadığımız küresel salgın hakkında bazı güvenilir bilgilere ihtiyacınız varsa, artık birçok seçeneğiniz var.

Beklediğiniz gibi, koronavirüs salgını teknoloji dünyası üzerinde büyük bir etkiye sahip. Etkinliklerin iptal edildiğini ve lansmanların geciktiğini görüyoruz ve her şey normale dönmeden önce birkaç ay geçecek.

Etiketler

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı