1. Ana Sayfa
  2. Haber

Electronic Arts, 350 Çalışanı İşten Çıkardı

featured
+ - 1

Apex Legends, EA için parlak bir yer olmaya devam etse de, oyun yayıncısı ve sektörün bir bütünü olarak önündeki engeller devam ediyor. Bugün, EA pazarlama, yayıncılık ve diğer bölümlerde 350 kişiyi işten çıkardığını doğruladı.

Kotaku, çalışanları EA CEO’su Andrew Wilson tarafından gönderilen bir e-postayı aldı ve ana odağın oyun kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi. Şirketin Japonya ve Rusya’daki varlığının azaldığına yer verildi. Famitsu daha sonra Japonya ofisinin tamamen kapatıldığını doğruladı.

EA bu atağı ile yalnız değil. Yayıncının en büyük rakibi olan Activision Blizzard, Şubat ayında işgücünün yaklaşık yüzde 8’ini oluşturan 800 çalışanı işten çıkarmıştı.

Elektronik sanatlar

Wilson, Kotaku tarafından alınan ve yayınlanan bir e-posta ile “Dünyanın En Büyük Oyunlar Şirketi olmak için bir vizyonumuz var” dedi. “Kendimize karşı dürüst olursak, şu anda orada değiliz. Oyunlarımızla, oyuncu ilişkilerimizle ve işimizle yapacak işlerimiz var. Şirket genelinde ekipler, daha yüksek kalitede oyunlar ve canlı hizmetler oluşturmamızı, içerik ve aboneliklerimizle daha fazla platforma ulaşmamızı, Frostbite araçlarımızı geliştirmemizi, ağımızı ve bulut oyunu önceliklerini odaklamamızı ve aramızdaki boşluğu kapatmamızı sağlamak için şimdiden harekete geçtik.”

EA, Kotaku’ya şu ifadeyi gönderdi:

Bugün, zorluklarımızı ele almak ve gelecekteki fırsatlara hazırlanmak için şirket olarak bazı önemli adımlar attık. Çevremizdeki değişen dünyaya baktığımızda, onunla birlikte değişmemiz gerektiği aşikar. Taahhütlerimizi daha iyi yerine getirmek, organizasyonumuzu geliştirmek ve oyuncularımızın ihtiyaçlarını karşılamak için bilinçli hareketler yapıyoruz. Bunun bir parçası olarak, pazarlama ve yayıncılık organizasyonumuzda, operasyon ekiplerimizde değişiklikler yaptık ve bu pazarlarda oyuncularımıza hizmet etmenin farklı yollarına odaklandıkça Japonya ve Rusya’daki mevcut varlığımızı azaltıyoruz.

Örgütsel değişikliklere ek olarak, oyun ve hizmetlerimizde kaliteyi arttırmaya odaklandık. Harika oyunlar yaptığımız her şeyin özünde olmaya devam edeceğimiz ve oyuncularımızı nasıl şaşırtıp ilham alacağımızı düşünüyoruz.

Bu zor bir gün. Bugün yaptığımız değişiklikler 9.000 kişilik şirketimizde yaklaşık 350 rolü etkileyecektir. Bunlar önemli ancak çok zor kararlar ve bunları hafife almıyoruz. EA’da arkadaşız ve meslektaşız, herkesin katkısına değer veriyoruz ve bir sonraki fırsatlarını bulmak için bu dönemde insanlarımıza yardım etmelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu bizim önceliğimizdir.

Oyun büyümeye devam ediyor ve Fortnite ve EA’nın kendi Apex Legends’ı gibi rekor kıran başlıklar, yapılacak çok para olduğunu gösteriyor. Aslında, Blizzard Activision CEO’su 2018’de rekor kazanç açıkladığını ancak şirketin tüm potansiyeline ulaşamadığını söyledi.

Bu potansiyel, tek bir başlık için bir kez gelir üreten bir modelden içerik aboneliği hizmetine benzer bir şeye geçiş yapmakla ilgilidir. Uygulama içi satın alımlar ve oyun abonelikleri, oyun yayıncılarının gelirlerinin giderek daha fazla olmasını sağlar. The Financial Times , 2017 yılında, on yıl önce, paketlenmiş ev konsolu yazılımlarının bir defalık satışlarının, küresel oyun pazarının yüzde 64’ünü oluşturduğunu bildirdi. Fortnite ve Apex Legends gibi oyunlarda görüldüğü gibi oyun içi satın alımlar ve abonelikler popülaritesinde artmaya devam ettikçe bu sayı yüzde 30’a düştü.

Bu daha katmanlı gelir yapısı, tüketiciler için yapışkan bir şey yaratıyor, ancak aynı zamanda, özellikle ücretsiz oynaması olmayan bir oyunda, sürekli olarak daha fazla para isteyerek yabancılaşma riskini de taşıyor.

Şu anlık EA ile elimize geçen bilgiler bunlar yenilikleri bildirmeye devam edeceğiz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. bakalım ilerleyen günlerde nasıl bir gelişme olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.