1. Ana Sayfa
  2. Haber

Artık Otobüslerde Evcil Hayvan Taşınabilecek

featured
+ - 1

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, karayolu taşımacılığında hem insanlar hem de dostumuz olan evcil hayvanlar için önemli bir karara imza attı.

Bu karara göre aşı karneli evcil hayvanlar (kedi, köpek, kuş) artık yolcu otobüslerinde taşınabilecek. Daha önce seferlerde aracın içerisinde evcil hayvan taşınmasına izin verilmiyordu. Yeni alınan kararla birlikte artık aşı ve sağlık kurallarına uyulması dahilinde yolcularla birlikte seyahat edebilecek.

Eski yolculuk kurallarında evcil hayvanlar aracın bagaj bölümünde taşınabiliyor, aracın içine alınmasına izin verilmiyordu. Artık yolcular evcil hayvanları için koltuk bile satın alabilecek. Ancak bu koltuk alımlarında sadece yan koltuk alınabilecek.


Peki bu yönetmeliğe göre evcil hayvan taşıma şartları neler?

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizm Komisyonu Üyesi Mustafa Tekeli bu konuya açıklık getirdi.

  • Düzenleme, her cins ve özellikle kedi ya da köpeği içermiyor.
  • Kedi ve köpeğin evcil ve daha önemlisi de en fazla 8 kilogram ağırlığında olması gerekiyor.
  • Aşı karneli ve kafes içinde olacak.
  • Sahibi, gerekirse kafes içindeki kedi, köpek ya da kuşu için koltuk da satın alabilir. Yolcu, sadece yanındaki koltuğu satın alabilir.
  • Önde ya da arkada koltuk talepleri geri çevriliyor.

Tekeli, otobüs firmalarının da bu düzenlemeyi çok istediğini belirterek, “Daha önce evcil havyanlar otobüs içinde taşınamıyordu. Bagajların olduğu bölümlerde taşınıyordu. Bu bölümler kış mevsiminde soğuk ve zaman zaman da havasız kalabiliyordu. Otobüs içinde evcil hayvana izin verilmesi çok önemli bir adımdır” dedi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok çok çok yerinde bir karar. Ancak 8 kilo köpekler için çok az bir ağırlık. Benim golden’ım 35 kg. Şöyle bir düşündüğümüzde köpeği ile birlikte kaç kişi otobüs yolculuğu yapıyor. Mesela otobüslerde 1 koltuk sökülebilir ve bu alan bütük köpeklere ayrılabilir. Keşke böyle bir düzenleme yapsalar. Yinede, bu güzel bir başlangıç. Devamının gelmesini ümit ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.