1. Anasayfa
 2. Bilim Haberleri

Gezegenin Yabani Kahve Türlerinin %60’ı Neslinin Tükenmesiyle Karşı Karşıya

Gezegenin Yabani Kahve Türlerinin %60’ı Neslinin Tükenmesiyle Karşı Karşıya
2

Üçlü hastalık, iklim değişikliği ve ormansızlaşma baltası gezegenin yabani kahve türlerinin yaklaşık yüzde 60’ını tehdit etti. Bu, henüz dünyadaki kahve arzını engellememiş olsada, en sevdiğiniz kahvenin derin gezegensel değişim karşısında esnekliğini tehlikeye atar.

Bilimsel gelişmelerde Çarşamba günü yayınlanan yeni araştırmada, botanikçiler ve bitki araştırmacıları 124 yabani kahve türünün 75’inin yaygın olarak kullanılan Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine dayanarak neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirledi. Uzmanlar, vahşi türlerin sağlıklı, canlı ve lezzetli bir kahve arzı sağlamanın anahtarı olduğunu vurgulamaktadır.

Yabani Kahve Türlerinin Nesli Tükeniyor

“Bugün içtiğimiz kahve, vahşi türlere erişim nedeniyle var” dedi. The Royal Botanical Gardens Kew ve Bitki Kaynakları kıdemli araştırma lideri Aaron Davis.

Bugün herkesin içtiği en popüler iki kahve türünden biri olan Robusta, 1900’lerin başlarına kadar bile tanınıyordu. Uzak ormanlarda yetişen vahşi bir türdü.

Davis, “Neredeyse bilinmeyen bir büyük küresel emtia olmaktan çıktı bu şaşırtıcı” dedi.

Çoğu gıda maddesi gibi, bugün de kahve çiftliklerde yetiştiriliyor. Ancak vahşi selefleri Etiyopya ve Sudan gibi belirli bölgelerde var. Ve bu bölgeler çok sert etkileniyor.

2012 yılında, Davis ve diğer kahve araştırmacıları, Etiyopya dışındaki tek yer olan ve dünyanın kahvesinin yüzde 60 ila 70’ini oluşturan vahşi Arabistan türlerini barındıran Güney Sudan’ı ziyaret etti. Yetmiş yıl önce kahve toplayıcıları bu Sudan topraklarına seyahat etmişti. Yabani kahve bitkileriyle iç içe olduğunu yazdılar.

Kahve için endüstri tarafından finanse edilen bir tarım kuruluşu olan World Coffee Research iletişim müdürü Hanna Neuschwander, “Bir kemik kadar kuruydu manzara tamamen 70 yıldan fazla değişti.” dedi.

Orada çok az sayıda yaşlı bitki ve genç fide vardı, dedi alanın ormansızlaşma ile de vurulduğunu belirten Davis. “Çok büyük baskı altında” dedi.  Ayrıca “Bu [ormansızlaşma] 10 yıl daha devam ederse, geriye hiçbir şey kalmayacak.”

Bazıları 100 yıldır görülmemiş olan bu yabani bitki türlerini kaybetmek, ısınma iklimini ve halihazırda yayılan
hastalığın yayılmasını engellemek için kahve ırkları oluşturmak için kullanılabilecek değerli bir gen havuzunu siler. Bu Dünya için yerleşik bir tehdit.

Neuschwander, “Kahve endüstrisi her zaman farkında olduğumuz zorluklarla yüz yüze gelecek ve potansiyel olarak henüz bilmediğimiz zorluklarla karşı karşıya gelecek” dedi. “Korunan o vahşi türlere sahip değilseniz, büyük  olasılıkla sorunu çözme kabiliyetini kaybettiniz çünkü sadece genetik araç setiniz yok.” diyerek sözlerine devam etti.

Birçok mahsulde olduğu gibi, biradaki temel bileşenler gibi, günümüzde çiftçi kahvesi iklim değişikliği, artan sıcaklık ve kuraklığın en iyi tahmin edilen ve günümüzde ortaya çıkan sonuçlarından ikisine karşı özellikle hassastır.

Robusto Kahvesi

Küresel gıda güvenliğini araştıran Kaliforniya Üniversitesi toprak sistem bilimi profesörü Nathan Mueller, “Sera gazlarının arttırılması gezegeni ısıtıyor ve aşırı sıcaklık ve kuraklık modellerini değiştiriyor” dedi.

Çalışmaya dahil olmayan Mueller, “Çiftçiler giderek artan yeni iklim koşullarına ve zararlı böcek baskılarına maruz kaldıkça, yabani mahsul akrabalarının genetik çeşitliliği, bu baskılara dayanabilecek yeni kahve çeşitlerinin yetiştirilmesi için gerekli olabilir.” dedi.

Hem Arabistan hem de Robusta dünyanın hemen hemen tüm mağazalarından satın alınan kahvelerden oluşan düşük nem veya kuraklığa tolerans göstermez. Davis, Arabistan’nın normal sıcaklıklardan daha sıcak bir şekilde iyi olmadığını belirtti.

İklim değişikliği nedeniyle, önceki araştırmalar vahşi Arabistan’nın yaklaşık 60 yıl içinde yok olabileceğini buldu.

Neuschwander, “Bu daha uzun vadeli bir tehdit ancak bazılarının hayal edebileceğinden daha kısa vadeli” dedi. “Kulağa çok uzak geliyor, ama bu benim ömrüm boyunca” diye ekledi.

Ancak kritik bir koruma çözümü, yabani kahve tohumlarını, (ve genleri) tohum bankalarında veya koleksiyonlarda korumak olacaktır. Araştırmacılar, gen türlerinin yaklaşık yüzde 55’inin gen bankalarında korunduğunu buldu. Fakat bu henüz bir rahatlama sağlamaz. Çünkü bu birkaç tohum bankası henüz güvenilir, bunun dışındakiler tam veya iyi finanse edilmemiştir ve her an yok olabilirler.

Neuschwander, “Bazıları tam anlamıyla kağıtlarında, koleksiyonlarındaki çeşitler hakkında el yazısı notları var” dedi.

Dev kahve endüstrisi, 20 milyon dolardan fazlaya mal olabilen sorunu çözmesi gerektiğini biliyor. Ancak, hastalık, kötülük ve iklim değişikliğini hızlandıran bir kahve dünyasında gerçek bu.

Neuschwander, “Bu endüstrinin başarısının milyarlarca dolar değerinde bitkinin sağlığına bağlı olduğuna dair artan bir farkındalık var” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Robusta, daha önce duymuştum ama bilgim yoktu. Güzel paylaşım olmuş. Paylaşımlarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir