Genel HaberlerHaber

İnternet Yoğunluğunu Yönetmek İçin Oyun İndirmeleri Kısıtlanıyor

Kürsel olarak acil durum ilan edilmesine sebep olan Koronavirüs, insanları evde kalmaya zorluyor. Evlerinden çıkamayanlar filmlere, oyunlara kendini vermiş durumda. İnternet kullanımı da bir hayli artınca oyun yayıncıları da hız düşürme kararı aldı.

Abone Ol

Küresel bir sıkıntı haline koronavirüs ile baş etme sırasında evde sıkışan milyarlarca kişi için, oyun hoş bir kaçış haline geldi. Ama aynı zamanda bant genişliği ağır olan ve Microsoft, Sony ve diğerleri, muazzam oyunlar indiren milyonlarca insanın tüm bant genişliğini emmediğinden emin olmak için çalışıyor. Endişelenmeyin, ping’inizi etkilemez.

İçerik dağıtım ağından bir blog yazısı Akamai, internet altyapısının yaşadığı gelgit trafiğini azaltmaya yardımcı olmak için yaptığı birkaç şeyi açıkladı. Video akışı elbette büyük bir katkıda bulunsa da, oyunlar ağ üzerinde daha aralıklı olsa da büyük bir yüktür.

Akamai, “Özellikle Microsoft ve Sony dahil olmak üzere oyun endüstrisi için önde gelen yazılım distribütörleri de, yoğun kullanım dönemlerinde tıkanıklığı yönetmeye yardımcı olmak için çalışıyor. Bu, bir güncelleme yayınlandığında büyük miktarda internet trafiğini hesaba katan oyun yazılımı indirmeleri için çok önemlidir.” dedi.

Geçen hafta ücretsiz olarak yayınlanan ve büyük katılımı gören yeni “Call of Duty: Warzone” bir battle royale tarzda oyundu. WarzoneNetflix‘teki düzinelerce filme eşdeğer 80 GB fazla bir indirmeye sahip. Dahası, 80 GB muhtemelen sağlanan maksimum bant genişliği ev bağlantılarında indirildi. Video akışı, ortamın süresi boyunca bir avuç megabit ile sınırlıdır, bağlantınızı doyuracak hiçbir yere yakın değildir.

Tabi bu durumda Warzone yalnız değil, birçok insanın evde oturmak ve oyunlar oynamaktan başka bir şey yapamadığı bir zamanda tonlarca yüksek profilli oyun yayınlanıyor. PC oyun platformu Steam Geçen gün 20 milyon eş zamanlı oyuncu rekor kırdı ve bir analiz oyun trafiğinde %400 artış gördü. Oyuncular her zamankinden daha fazla, oyunlar ise her zamankinden daha büyük.


PS4’te oyun indirme işlemi daha uzun sürebilir

Sonuç olarak, oyun indirmeleri öngörülebilir gelecek için en azından bazı pazarlarda kısıtlanacaktır. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan “Oyuncular biraz daha yavaş veya gecikmeli oyun indirmeleri yaşayabilir” diye yazdı kısa bir blog yazısında.

Bunun oyun deneyiminin geri kalanı için geçerli olmaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Oyunları indirmenin aksine, oynamak oldukça düşük bant genişlikli bir görevdir. Paketlerin hızlı bir şekilde alınıp satılması önemlidir, bu nedenle oyuncular senkronize edilir, ancak düşük çözünürlüklü bir akış videosu ile karşılaştırıldığında çok fazla yük yoktur.

Yapılacak en iyi şey, bölgenizdeki herkes uyurken yerel altyapı daha az kullanılacağından, oyunlarınızı bir gecede indirilecek şekilde ayarlamaktır. Gün içinde indirmeleriniz veya güncellemeleriniz varsa, normalden daha uzun sürüyorsa veya başka bir yerde sıraya alınmışlarsa şaşırmayın.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu