1. Anasayfa
 2. Haber

Tesla’da Büyük Çatlak

Tesla’da Büyük Çatlak
0

Tesla’nın eski mühendisi olan Uangzhi Cao, bu hafta bir mahkemede Autopilot kaynak kodu içeren zip dosyalarını 2018’in sonlarında kişisel iCloud hesabına yüklerken hala şirkette çalıştığını itiraf etti.

Tesla, bu yılın başlarında Cao’ya, Autopilot ile ilgili ticari sırları çaldığı ve bunları, teknoloji devi Alibaba’nın desteklediği Xmotors veya XPeng olarak da bilinen Çin elektrikli motor  girişimi Xiaopeng Motors’a getirdiği iddia etti.

Cao, aynı dosyalamada otomotiv üreticisinin hassas bilgilerini çalmayı reddetti. Hukuk ekibi, “Tesla’dan ayrılmadan önce bu tür Tesla dosyalarını silmek ve / veya silmek için yoğun çaba sarf ettiğini” söyledi. Cao, XPeng’de “özerklik geliştiren ve sunan  biriminin başkanıydı. Cao ; “LinkedIn profiline göre üretim arabaları için itici teknolojiler ”dedi.

Bu hafta da açılan iki taraftan yapılan ortak bir dosyalamaya göre, Tesla, Apple’dan gelen belgelere mahkeme celbi imzaladı. Apple bu olaya karışmazken, teknoloji şirketinin gizli otonom otomobil projesi üzerinde çalışan eski bir çalışan FBI tarafından geçen Temmuz ayında ticari sırlarını çalmakla suçlandı.

Bu çalışanın, Air Drop’ın karısının dizüstü bilgisayarına hassas veriler bıraktığı ve aynı zamanda Apple’ın kampüsünden bir ekipman kutusuyla çıkarak CCTV’ye yakalandığı da iddia edildi. Tutuklanmadan önce XPeng’de bir pozisyon almak için Apple’da görevinden ayrılmıştı. LinkedIn profiline göre Cao, Tesla’ya katılmadan önce iki yıl Apple’ın kıdemli bir görüntü bilimcisiydi.

Dava, ABD’nin Çin’le ticaret savaşında kilitlendiği ve ülkeyi ve en büyük şirketlerini “ekonomik casusluk” olarak adlandırmakla suçladığı bir zamanda geldi.

Bu yılın başlarında The Verge’a verdiği demeçte, XPeng, Tesla’nın iddiaları hakkında iç soruşturma açtığını ve “üçüncü tarafların fikri mülkiyet haklarına ve gizli bilgilerine tamamen saygı duyduğunu” söyledi. Bay Cao’nun Tesla’nın bu tür iddialarının doğru olup olmadığına dair tesadüflerin gizli ve tescilli bilgilerinin yanlış kullanılmasına neden olduğunu ve “Bay Cao tarafından herhangi bir iddia edilen suistimalin farkında olmadığını” söyledi.

Tesla, geçtiğimiz Mart ayında Cao’ya karşı dava açtı. Eski çalışan, Tesla’nın gelişmiş sürücü yardım sistemi olan Autopilot’un kaynak koduna doğrudan erişimi olan yaklaşık 40 kişiden biriydi. Şirket, Cao’nun “Tesla’nın Autopilot ile ilgili kaynak kodunun tam kopyalarını” geçen yılın sonunda kendi kişisel iCloud hesabına yüklemeye başladığını iddia etti. Cao şikayete göre, 300.000’den fazla dosyayı ve Autopilot ile ilgili dizinleri kopyaladı ve taşıdı.

2018’in sonunda, Cao’nun çalışma bilgisayarından 120.000 dosyayı sildiği, kişisel iCloud hesabının bağlantısını kestiği ve aynı zamanda tarayıcı geçmişini sildiği ve aynı zamanda Çin’e benzeyen arabalara bakan bir EV şirketi olan XPeng ile bir iş kabul ettiği iddia edildi. Tesla’ya çok benzer olan bu şirkette. Tesla ayrıca Cao ‘nun Şubat ayında XPeng’ e başka bir Autopilot çalışanı aldığını iddia etti.

Cao, yeni mahkeme dosyalamasında “kişisel iCloud hesabını 2018’de belirli Tesla bilgilerinin yedek kopyalarını oluşturmak için kullandığını” itiraf etti. Ayrıca 2018 sonunda Autopilot kaynak kodunu içeren zip dosyaları yarattığını ve XPeng’in kendisine 12 Aralık’ta bir teklif mektubu verdiğini doğruladı. Kişisel iCloud hesabını Tesla’nın verdiği bilgisayardan “26 Aralık’ta veya civarında” çıkardığını ve 27 Aralık ile 1 Ocak 2019 arasında Tesla’nın ağlarında oturum açmaya devam ettiğini söyledi.

Cao, XPeng’de ne zaman işi kabul ettiğini belirtmese de, Tesla son gününün 3 Ocak olduğunu söyledi. Ayrıca Autopilot ekibinden çalışanların kaçak avlanmasını da reddetti.

Cao, Tesla bilgisayarında kayıtlı bazı dosyaları sildiğini ve web tarayıcısı geçmişini Tesla ile çalışmasından ayrılmadan önce temizlediğini itiraf ediyor, ancak bu etkinliğin herhangi birinin her türlü “suistimali” teşkil ettiğini reddetti. Tesla’nın çaldığını iddia ettiği dosya sayısına katılmıyor. Ayrıca, tüm dosyaları silip silmediğini söylemese de, Tesla’dan ayrılmadan önce kişisel iCloud hesabından “bu tür Tesla dosyalarını silmek ve / veya kaldırmak için yoğun çaba sarf ettiğini” iddia ediyor.

Ortak başvuruda, Cao’nun avukatları, Tesla’yı terk ettikten sonra cihazlarında kalan herhangi bir kaynak kodun veya diğer gizli bilgilerin yalnızca “istemeden bir sonuç sonucu” orada olacağını savunuyorlar. Ayrıca Cao’nun “erişemediğini ve hiçbir şey yapmadığını” iddia ediyorlar. Şirketten ayrıldıktan sonra herhangi bir “Otopilot Ticaret Sırrı” nı ne olursa olsun kullanın ve herhangi bir bilgiyi XPeng’e aktarmadı.

Müşterek dosyalamaya göre, Cao zaten Tesla’ya “elektronik cihazlarının alt kümesini veya bu cihazların dijital görüntülerini” verdi ve halihazırda devam etmekte olan adli analiz için Gmail hesabına erişim sağladı. XPeng ayrıca, Tesla’ya [Cao’nun] çalışma dizüstü bilgisayarının dijital bir görüntüsünü gönüllü olarak üretti. ”

Cao’nun avukatlarının ortak başvurusu “Bu, Tesla’nın kendi insan kaynakları veya bilgi teknolojisi politikaları ile çözülebilecek ve çözülmesi gereken rutin çalışanlarla ilgili meselelere ilişkin bir dava” dedi. “Tesla’nın ticari sırlarının“ risk altında ”olduğu ve (Tesla’nın Teso’nun IP’yle ne yaptığını öğrenmesi gerektiğine dair)“ Tesla’nın Teso’nun IP’si ile ne yaptığını öğrenmesi gerektiği ”yönündeki şikayeti konusundaki belirsiz innuendo’ya rağmen Cao, Tesla’nın IP’siyle kesinlikle hiçbir şey yapmadı. Tesla’dan ayrılmasından önce, Cao, Tesla’nın fikri mülkiyet haklarını ve kaynak kodunu kendi kişisel cihazlarından özenle ve ciddiye almaya çalıştı. ”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yerli ve yabancı kaynaklardan okuduğum haberleri hızlı ve güncel biçimde aktarmak için buradayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir