HaberTeknoloji Haberleri

18 Yaşındaki Genç Apple’a 1 Milyon Dolarlık Dava Açtı

ABD'de yaşayan 18 yaşındaki bir genç, yüz tanıma sisteminin yanlışlıkla tutuklanmasına sebep olması gerekçesiyle Apple’a 1 milyon dolarlık dava açtı.

Abone Ol

Dava dosyasında, Apple‘ın sistemi müşterilerinden gizli kullandığı da belirtildi

ABD’nin New York şehrinde yaşayan Ousmane Bah isimli genç, geçen yıl Kasım ayında evine gelen polisler tarafından hırsızlık suçlamasıyla tutuklandı. Bah, polisin kendisini Boston, New Jersey ve New York’taki AppStore‘lardan eşya çalmakla suçlandığını ve mağazalardaki kameraların incelenmesi sonucu kendisinin fotoğrafına ulaştıklarını belirtti.

Apple’a 1 Milyon Dolarlık Dava

Ancak hırsızlıkla suçlanan genç adam, söz konusu günde bahsedilen şehirlerden hiçbirinde olmadığını, Manhattan’da lise mezuniyet töreni için bulunduğunu belirtti.

Bunun üzerine, New York Şehri Polis Teşkilatı’ndan bir dedektif, detaylı bir araştırma üzerine görüntülerdeki kişinin Bah olmadığını ortaya çıkardı ve böylece genç adam üzerine atılan suçlardan kurtuldu.

1 Milyon Dolarlık Dava Açtı

Yanlışlıkla evi basılarak polisler tarafından tutuklanan Bah ABD’nin teknoloji devi olan Apple’a 1 milyon dolarlık dava açtı. Açılan davada Bah, gerekçe olarak müşterilerinden habersiz Apple’ın mağazalarında yüz tanıma sistemini kullandığını belirtti.

Apple’dan Açıklama Gelmedi

Dosyada Apple’ın yüz tanıma sistemini nasıl kullandığına dair bilgiye yer verilmezken, bu özelliğin iPhone ve iPad modellerinde de kullanıldığına değinildi.

Apple’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu