HaberTeknolojiTeknoloji Haberleri

Mozilla, Şifreli Dosya Paylaşım Hizmeti Firefox Send’i Başlattı

Mozilla’nın ücretsiz, şifrelenmiş dosya aktarma hizmeti olan Firefox Send , Ağustos 2017’de “Test Pilotu” denemesi olarak piyasaya sürülmesinden sonra dün resmi olarak halka açıldı.

Abone Ol

Firefox Send, web kullanıcılarının 2.5 GB’a kadar olan dosyaları paylaşmalarını sağlıyor. Tarayıcı, onları uçtan uca şifreleme ve paylaşılan dosyaları gizli tutmak için otomatik olarak sona eren bir bağlantı ile koruyor.

Bugün, kullanıcılar ücretsiz bir Firefox hesabına kaydolana kadar 1 GB sınırlama ile dosya aktarabiliyor. Kayıt olduktan sonra kullanıcılar 2,5 GB’a kadar dosya paylaşmında bulunabilirler.

Sistem, daha büyük dosya eklerinin daha fazla sorun olduğu e-postaya bir alternatif olarak, Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama sitelerinin yanı sıra, tek yapmanız gereken tek bir dosyayı paylaşmak için zaman alıcı olabilen bulut depolama siteleri gibi dosyayı saklamaya, düzenlemeye veya başkalarıyla işbirliği yapmaya gerek kalmadan direk olarak paylaşmak olacaktır.

Firefox Send

Dosya Zaman Akışı

  • Hizmeti kullanmak için;
  • Gönderim yapmak için web sitesini ziyaret et
  • Dosyaları yükle
  • Bir son kullanma süresi belirle

Snapchat, Instagram ve geçici olma konusundaki konseptlerden ilham alan bir tasarım seçeneğidir. Ayrıca, göndermeden önce dosyaların bir şifreyle korunmasını da seçebilirsiniz.

Firefox Send daha sonra alıcıya verebileceğiniz, indirmeyi başlatmak için tıkladıkları bir bağlantı sunar. Üstelik Mozilla, dosya paylaşımı yapttığınız kullanıcının, dosyalara erişmek için kendilerine ait bir Firefox hesabına ihtiyaç duymayacaklarını belirtti.

FireFox Send

Mozilla, yeni aracın, web’de başka türlü paylaşmaktan endişelendiğiniz dosyaları, örneğin finansal bilgileri paylaşmak gibi endişeli olduğunuz dosyaları taşımak için kullanılabileceğiniz bir araçtır.

Bununla birlikte, güvenlik uzmanları, bir yetkisiz erişim konusunda bir şeyin yanlış gitme olasılığı her zaman olduğu için, bir çevrimiçi hizmet aracılığıyla çok hassas dosyaları paylaşmak için herhangi bir aracın kullanılmasına yine de dikkat eder.

Bununla birlikte, Mozilla, böyle şeyler söz konusu olduğunda en güvenilir kuruluşlardan biridir. Mozilla, diyor ki, ” Özel Tasarımı ” sayesinde tüm dosyalar korunuyor. Mozilla bir duyurusunda bu, kurumun ahlakı hakkında daha fazla şey söylemektedir. Mahremiyetin temel bir hak olduğuna inanmaktadır.

Yine de, güvenlik uzmanlarının güvenilirliklerini reddetmeden önce ilk elden test etmeleri gerekir. Send bu sabah olduğu için, henüz resmi olmayan, kamuoyu ile yinelenen, henüz yapılmamış.

Yeni araç, Firefox’un web araçlarına ve hizmetlerine yeni bir kitle çekmesine yardımcı olabilir. Firefox bir zamanlar en iyi web tarayıcısı ve hane halkı adıydı, ancak IE, Safari ve Chrome gibi daha büyük teknoloji şirketlerinin yerleşik seçeneklerinin yerine getirmesiyle pazar payı yıllar içinde düşmüştü . Bununla birlikte, insanların büyük teknoloji şüphesi, sık sık veri ihlalleri ve çevrimiçi gizliliğin genel olarak azalmasıyla birlikte, Firefox’un bir geri dönüş yapmayı denemesi için en iyi zaman. Aslında teslim edip edemeyeceği başka bir konudur.

Firefox Send, bugün web üzerinde send.firefox.com adresinde yayınlanıyor ve bu hafta sonra beta sürümünde Android uygulaması olarak sunulacak.

Kaynak : TechCrunch

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

5 Yorum

    1. Haklısınız gerçekten ülkemizdeki upload ve download hızı ile bu servisi kullanmak zor. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

  1. Hocam güzel bir haber. Beta sürümü yaklaşık iki yıl kullanıma sunuldu. Geri dönüşlere göre geliştirildi. Şimdi de resmi olarak yayına girmiş. Kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: