Bilim HaberleriHaberKoronavirüsSağlık

Semptom Göstermeyen Bir Kişi Corona Virüsü Yaydı

Bilim adamları, 2019-nCoV hakkında yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilecek soruları cevaplamak için yarışıyor.

Abone Ol

2019’daki yeni Corona Virüs salgını Çin’de yayılmaya devam ettikçe, araştırmacılar virüsü taşıyan ancak semptom göstermeyen kişilerin başkalarını enfekte edebileceğini keşfettiler.
Enfekte insanlar asemptomatikken 2019-nCoV‘yi yayabilirse, temasları izlemek ve zaten küresel bir sağlık acil durumu olan salgını içermek daha zor olabilir.

İsimsiz bir Şangay kadını, hastalık belirtileri göstermeden önce virüsü Almanya’daki iş arkadaşlarına geçirdi, doktorlar New England Journal of Medicine‘de 30 Ocak raporunu verdi . Kadın, 20 Ocak’ta Stockdorf’taki otomatik tedarikçi Webasto’nun genel merkezinde bir iş toplantısına katılmış ve 22 Ocak’ta Çin’e geri uçmuştu.

Bu arada Alman meslektaşlarından biri 24 Ocak’ta ateş, boğaz ağrısı, titreme ve kas ağrılarıyla hastalandı. Hastalığı kısaydı ve kadının virüsü taşıdığı şirketi bilgilendirdiği aynı gün 27 Ocak’ta işe geri döndü. Burun akıntıları ve balgam gibi , insandan alınan numuneler, semptomları geçmesine rağmen yüksek düzeyde yeni Corona Virüs içeriyordu.

Şirketin diğer üç çalışanında da yapılan virüs taramasında pozitif sonuç elde edildi. Temaslarını takip eden doktorlar, ilk adamın ve başka bir kişinin virüsü Çinli meslektaşlarından yakalandığı sonucuna varıdılar.

Bununla ilgili olan şey, ilk adamın virüsü semptomlar geliştirmeden önce onunla temas etmiş olan diğer iki iş arkadaşına geçirdiği anlaşılıyor. Hastalığın tüm vakaları hafif olmuştur.

Bu vakalar, Münih’teki Ludwig-Maximilians-Universität Üniversite Hastanesi‘nde tropikal bir tıp ve bulaşıcı hastalık uzmanı Camilla Rothe ve meslektaşlarının, belirtiler göstermeden önce ve hastalıktan kurtulduktan sonra insanların virüsü attığını ileri sürüyor.


Bu tür yayılma SARS ve MERS salgınlarında görülmedi.

Asemptomatik yayılma, örneğin influenza virüsleri için yaygın olsa da, Corona Virüsler için yeni bir numara olacaktır. Şiddetli akut solunum yolu sendromu yani SARS ve Ortadoğu solunum sendromu yani MERS‘e neden olan Corona Virüsler, insanlarda semptom göstermeden önce bulaşıcı değildi.

Firmanın başka bir iş arkadaşının virüsün 30 Ocak’ta olduğu doğrulandı ve enfekte işçilerin birinin çocuğu da virüsü kapıp, Alman Bavyera eyaletindeki sağlık yetkililerinin 31’e kadar vaka sayısını getirdiğini söyledi. şirket 2 Şubat’a kadar Münih yakınlarındaki merkezini kapattı ve 29 Ocak’ta hasta çalışanlarının temaslarını test etmeye başladı.


Corona Virüs’de Son Durum

31 Ocak’da yapılan ve BBC‘nin haberinde yer verdiği resmi açıklamalara göre 213 kişinin hayatına mal olan bu salgın 10 bin kişinin de enfekte olmasına sebep oldu. Ölümler gün gün artmaya devam ediyor.

Simdiye kadar Çin’de dahil olmak üzere 23 ülkeye yayılan virüs tehlikesi hızla büyümeye devam ediyor. Bu ülkeler Güney Kore, Japonya, Tayland, ABD, Almanya, Singapur, Vietnam, Fransa, İtalya ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu