HaberTeknoloji Haberleri

Chrome Tam Teşekküllü Bir Şifre Yöneticisine Dönüşüyor

Google Chrome, kaydedilmiş şifrelerinizi doğrudan düzenlemenize ve yönetmenize olanak tanıyan yeni bir özellik güncellemesi alıyor.

Abone Ol

Chrome genellikle özel bir şifre yöneticisinde bulmayı beklediğiniz bir özellikle kullanıcılarıyla karşılaşacak.

Tüm modern web tarayıcıları gibi Chrome da kullanıcı adlarını ve şifreleri sizin için kaydedebilir ve formları otomatik olarak doldurarak her seferinde tam olarak yazmanızı gerektirmeden kolaylık sağlar. Yine de mükemmel değildir. Şu ana kadar bir hesap şifresini her güncellediğinizde, gerekli değişiklikleri yapmak için Google hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Bu oldukça küçük bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak en iyi uygulamayı takip ediyorsanız ve şifrelerinizi düzenli olarak güncelliyorsanız, bu gerçek bir sıkıntı olabilir. Bununla birlikte, 9to5Google’ın bildirdiği gibi, yeni yayınlanan bir kod değişikliği, Chrome’daki girişlerinizin yönetilmesinin çok daha kolay olduğunu gösteriyor.

Birçok yeni özellik gibi, seçenek önce chrome: // flags sayfasını ziyaret ederek bir bayrak ikonu olarak görünecek ve etkinleştirebileceksiniz. Seçenek henüz orada değil, ancak geldiğinde EditPasswordInDesktopSettings olarak adlandırılacak. Test için ne zaman kullanılabilir olduğunu size bildirebilmek için takipteyiz.

Yeni, daha güvenli bir Chrome mu?

Chrome, uygun bir şifre yöneticisini değiştirmeye hazır değildir (örneğin, hesaplarınız için yeni, güvenli şifreler oluşturmaz veya hassas belgeler için dijital bir kasa sağlamaz), ancak oraya ulaşır.

Chrome Tam Teşekküllü Bir Şifre Yöneticisine Dönüşüyor

Geçen yıl Aralık ayında Google, kaydedilen şifrelerinizden birinin veri ihlaline neden olup olmadığını bildiren yeni bir araç tanıttı. Güvenliği ihlal edilmiş bir hesaba giriş yapmaya çalışırsanız, tarayıcı sizi sorun konusunda uyarır ve şifrenizi mümkün olan en kısa sürede değiştirmenizi önerir.

Google’ın şifre yönetimini daha da ileri götürüp götürmediğini, belki de Firefox Lockwise şifre yöneticisi doğrudan tarayıcıya yerleşik olan Mozilla‘nın izinden gidip gelmediğini görmek ilginç olacaktır.

Diğer tarayıcı tabanlı şifre araçlarının aksine, Lockwise giriş bilgilerinizi diğer uygulamalarda kullanmanıza izin verir ve biyometrik doğrulama kullanılarak erişilebilir. Ayrıca, ekstra rahatlık için belirli bir hareketsizlik süresinden sonra oturumunuzu kapatan bir zamanlayıcıya sahiptir. Chrome da aynısını yapabilseydi, tarayıcı için büyük bir nimet olurdu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu