HaberSosyal MedyaTeknoloji Haberleri

Pakistan TikTok ‘u ‘Ahlaksız’ Videolar Nedeniyle Yasakladı

Bir analiz firması, TikTok 'un Pakistan'da 43 milyon kez kurulduğunu açıkladı.

Abone Ol

Pakistan’ın telekom düzenleme kurumu, uygulamanın “ahlaksız” ve “uygunsuz” içeriği kaldıramadığını iddia ederek TikTok ‘u yasakladı. Yasak, düzenleyici Pakistan Telekomünikasyon Kurumu’nun Tinder ve Grindr dahil flört uygulamalarını aynı nedenle yasaklamasından bir ay sonra geldi.


Analiz firması Sensor Tower’a göre TikTok, Pakistan’da 43 milyon kez kuruldu. Bu, onu uygulamanın yükleme açısından 12. en büyük pazarı haline getirdi. Firma, TikTok’un Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’unda toplam 2.2 milyar kez kurulduğunu tahmin ediyor.

Yasak, uygulamanın Çin mülkiyeti konusundaki endişeler nedeniyle Hindistan’da TikTok’un kaldırılmasından sadece birkaç ay sonra geldi . ABD hala aynı endişeler nedeniyle TikTok’u yasaklamak için hareket ediyor. Yasağın kendisi bir mahkeme kararı nedeniyle şu anda askıya alınmış durumda, ancak diğer kısıtlamaların Kasım ayı ortasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TikTok, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin yoğun baskısı altında olmasına rağmen kültürel bir fenomen olarak kaldı. Ancak devam eden yasaklar özellikle ABD’de bekleyen yasak ABD ve Hindistan gibi büyük pazarlarda yeni yüklemeleri süresiz olarak kesebilecekleri için uygulamanın büyümesi için gerçek tehditler oluşturuyor.

Pakistan TikTok'u 'Ahlaksız' Videolar Nedeniyle Yasakladı

Pakistan’daki düzenleyiciler, endişelerine yanıt vermesi için TikTok’a “hatırı sayılır süre” verdiklerini, ancak şirketin “tam olarak uymadığını” söyledi. Yakın tarihli bir şeffaflık raporu, Pakistan’daki hükümet yetkililerinin TikTok’tan 2020’nin ilk yarısında 40 hesabı kısıtlamasını istediğini, ancak şirketin yalnızca ikisini kısıtladığını gösteriyor.

TikTok, “yerinde sağlam korumaları” olduğunu ve Pakistan’a dönmeyi umduğunu söyledi. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “TikTok, yaratıcı ifadenin temeli üzerine inşa edilmiş kapsayıcı bir platform ve ülkenin canlı ve yaratıcı çevrimiçi topluluğuna hizmet etmemize yardımcı olacak bir sonuca ulaşmayı umuyoruz” dedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu