1. Anasayfa
 2. Haber

Pakistan TikTok ‘u ‘Ahlaksız’ Videolar Nedeniyle Yasakladı

Pakistan TikTok ‘u ‘Ahlaksız’ Videolar Nedeniyle Yasakladı
0

Pakistan’ın telekom düzenleme kurumu, uygulamanın “ahlaksız” ve “uygunsuz” içeriği kaldıramadığını iddia ederek TikTok ‘u yasakladı. Yasak, düzenleyici Pakistan Telekomünikasyon Kurumu’nun Tinder ve Grindr dahil flört uygulamalarını aynı nedenle yasaklamasından bir ay sonra geldi.


Analiz firması Sensor Tower’a göre TikTok, Pakistan’da 43 milyon kez kuruldu. Bu, onu uygulamanın yükleme açısından 12. en büyük pazarı haline getirdi. Firma, TikTok’un Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’unda toplam 2.2 milyar kez kurulduğunu tahmin ediyor.

Yasak, uygulamanın Çin mülkiyeti konusundaki endişeler nedeniyle Hindistan’da TikTok’un kaldırılmasından sadece birkaç ay sonra geldi . ABD hala aynı endişeler nedeniyle TikTok’u yasaklamak için hareket ediyor. Yasağın kendisi bir mahkeme kararı nedeniyle şu anda askıya alınmış durumda, ancak diğer kısıtlamaların Kasım ayı ortasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TikTok, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin yoğun baskısı altında olmasına rağmen kültürel bir fenomen olarak kaldı. Ancak devam eden yasaklar özellikle ABD’de bekleyen yasak ABD ve Hindistan gibi büyük pazarlarda yeni yüklemeleri süresiz olarak kesebilecekleri için uygulamanın büyümesi için gerçek tehditler oluşturuyor.

Pakistan TikTok'u 'Ahlaksız' Videolar Nedeniyle Yasakladı

Pakistan’daki düzenleyiciler, endişelerine yanıt vermesi için TikTok’a “hatırı sayılır süre” verdiklerini, ancak şirketin “tam olarak uymadığını” söyledi. Yakın tarihli bir şeffaflık raporu, Pakistan’daki hükümet yetkililerinin TikTok’tan 2020’nin ilk yarısında 40 hesabı kısıtlamasını istediğini, ancak şirketin yalnızca ikisini kısıtladığını gösteriyor.

TikTok, “yerinde sağlam korumaları” olduğunu ve Pakistan’a dönmeyi umduğunu söyledi. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “TikTok, yaratıcı ifadenin temeli üzerine inşa edilmiş kapsayıcı bir platform ve ülkenin canlı ve yaratıcı çevrimiçi topluluğuna hizmet etmemize yardımcı olacak bir sonuca ulaşmayı umuyoruz” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir