1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Google Chrome ‘u Her Zaman Gizli Modda Başlatma

Windows 10’da Google Chrome ‘u Her Zaman Gizli Modda Başlatma
0

Google Chrome normalde tarama geçmişinizi hatırlar. Yine de, Gizli modda her zaman açılacak şekilde ayarladıysanız buna bir son verebilirsiniz. Chrome’u özel tarama için nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Gizli Mod Nedir?

Gizli  mod, Chrome’daki özel tarama modudur. Bunu kullandığınızda Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezlerinizi, site verilerinizi veya oturumlar arasında formlara yazdığınız bilgileri yerel olarak depolamaz. Tüm açık Chrome pencerelerini kapattığınızda bir oturum sona erer. İndirilenler ve yer imleri, siz manuel olarak temizlemediğiniz sürece hala kaydedilir.

Gizli modun İnternet’teki üçüncü taraflarca izlenmenizi engellemediğini bilmek önemlidir. Bunlar, İSS’leri, göz attığınız herhangi bir kuruluşu (okul veya ofis gibi) veya Facebook gibi web’deki aktivitelerinizi IP adresiniz aracılığıyla web üzerinde takip eder.

Windows 10’da Google Chrome  ‘u Her Zaman Gizli Modda Başlatma

Chrome’u varsayılan olarak Gizli modda başlatmak için Chrome’u başlatan bir kısayola bir komut satırı seçeneği eklemeniz gerekir. Bu korkutucu gelse de, aslında o kadar da zor değil.

İlk olarak, Chrome’u başlatmak için kullandığınız kısayolu bulun. Bu, Başlat Menüsü veya görev çubuğunda veya Masaüstünüzde olabilir. Chrome simgesini sağ tıklayın ve açılan pencerede “Özellikler” i seçin.

Kısayol için bir Özellikler penceresi görünür. “Kısayol” sekmesinde “Hedef” metin alanını bulun.

Google Chrome'u Her Zaman Gizli Modda Başlatma

Hedef kutusu aşağıdakine benzer bir şey içerir:

Kısayolu her tıkladığınızda çalışan Google Chrome uygulamasının yolu budur.

Sonuna bir şeyler ekleyerek Hedef kutusunun içeriğini değiştireceksiniz. Metin alanını tıklayın ve imlecinizi yolun sonuna getirin. Boşluk çubuğuna basın ve metin kutusundaki yolun sonuna “-incognito” yazın.

Google Chrome'u Her Zaman Gizli Modda Başlatma

Hedef kutusu artık tırnak işaretlerinde Chrome uygulamasının yolunu ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi az önce yazdığınız metni içermelidir.

Özellikler penceresini kapatmak için “Tamam” a tıklayın. “Uygula” ya tıklarsanız bir uyarı alabilirsiniz; yok sayın ve “Tamam” ı tıklayın.

Chrome’u bu kısayoldan bir sonraki açışınızda, otomatik olarak Gizli modda başlatılır.

Chrome’un yalnızca yeni değiştirdiğiniz kısayoldan başlatmanız durumunda Gizli modda başlayacağını unutmayın. Oturumunuzu tamamladığınızda, tüm açık Chrome pencerelerini kapattığınızdan emin olun.

Chrome’u değiştirdiğiniz kısayoldan başlatma konusunda sorun yaşıyorsanız, “Hedef” kutusunda bir yazım hatası yapmadığınızdan emin olun. Her şey başarısız olursa, kısayolu kaldırın veya silin, yeni bir tane oluşturun ve tekrar değiştirmeyi deneyin.

Gizli Mod Nasıl Kaldırılır

Chrome’un tekrar normal modda başlatılmasını istiyorsanız, Hedef kutusundaki yolun sonundaki “-incognito” seçeneğini kaldırabilirsiniz. Ayrıca, Chrome kısayolunun sabitlemesini kaldırabilir veya silebilir ve yeni bir kısayol oluşturabilirsiniz.

Chrome’u yapılandırdıktan sonra, bilgisayarınızı kullanan her kişi için özel bir Windows 10 kullanıcı hesabı oluşturmak isteyebilirsiniz . Bu, herkese daha fazla gizlilik sağlar ve her kişi Windows 10’u kendi tercihlerine uyacak şekilde yapılandırabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir