HaberSosyal MedyaTeknoloji HaberleriTwitter

Twitter, Bu Hafta Siber Saldırıda Yaklaşık 130 Hesabın Hedeflendiğini Söyledi

Twitter'da onaylanmış mavi tikli ünlü hesapları hedef alan hacker topluluğu ele geçirdikleri hesaplardan bitcoin talep etti.

Abone Ol

Twitter Inc Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının bu hafta siber saldırı sırasında yaklaşık 130 hesabı hedef aldığını söyledi. Bu olayda birçok tanınmış kişilik ve örgütün profillerinin tehlikeye atıldığını bildirdi.

Hackerlar, ABD başkanlık sistemlerine, ABD başkan adayı Joe Biden, gerçeklik TV yıldızı Kim Kardashian, eski ABD Başkanı Barack Obama ve milyarder Elon Musk dahil olmak üzere platformun en iyi seslerini kaçırmak için erişti ve dijital para talep etmek için kullandı.

Twitter, son açıklamasında, bilgisayar korsanlarının hedeflenen hesapların “küçük bir alt kümesini” kontrol edebileceğini ve onlardan tweet gönderebileceğini söyledi.

Şirket, saldırganların hedeflenen hesapların özel verilerine erişip erişemediğini değerlendirmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Saldırıya uğrayan yüksek profilli hesaplar arasında rapçi Kanye West , Amazon.com Inc kurucusu Jeff Bezos, yatırımcı Warren Buffett, Microsoft Corp kurucu ortağı Bill Gates ve Uber Technologies Inc ve Apple Inc.’in kurumsal hesapları da vardı.

Twitter, etkilenen hesap sahipleriyle çalıştığını yineledi.

Twitter, Bu Hafta Siber Saldırıda Yaklaşık 130 Hesabın Hedeflendiğini Söyledi

FBI’ın San Francisco bölümü, bilgisayar korsanlığıyla ilgili bir soruşturmaya yol açıyor. Birçok Washington milletvekili de bunun nasıl gerçekleştiğinin hesabını istiyor.

Kolluk kuvvetleri, siber saldırganların olayda kripto para dolandırıcılığı yaptığını söyledi. Halka açık blockchain kayıtları, görünen dolandırıcıların 100.000 dolardan fazla kripto para aldığını gösteriyor.

Twitter, “Hâlâ atabileceğimiz daha uzun vadeli adımları değerlendirme sürecindeyiz ve mümkün olan en kısa sürede daha fazla ayrıntı paylaşacağız.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu