Genel HaberlerHaberKoronavirüs

Siber Suçlular Coronavirüse Para Yatırtmaya Çalışıyor

Dolandırılıcık çeteleri bu sefer halkın virüs korkusundan yararlanmak isteyebilir

Abone Ol

Siber suçlular,halkın  e-postalarına, sosyal medyalarına ve bankacılık hesaplarına girmeye çalışmak için halkın koronavirüs hakkındaki korkularını sömürüyorlar.

Hacker’lar,  siber tehdit istihbarat firması FireEye’nin uzmanlarının yaptığı açıklamada, korsanların koronavirüs hakkında bilgi vermek için e-postalar gönderdiğini ancak insanların bilgilerini teslim etmeleri için bu yola başvurdukları öğrenildi. Bazılarının vatandaşların bilgisayarını ele geçirebilecek kötü amaçlı yazılımlar bile içerdiği ortaya çıktı.


FireEye , medyaya hazırlanan paylaştığı kısa bir özetle , “Birçok kampanyada coronavirüs temalı kimlik avı kullanan  para hedefli hackerlar, Ocak ayından bugüne dramatik bir  aylık artışlarla gördük. ” dedi .
FireEye’de üst düzey yönetici, siber suç analizi olan Ben Read, bilgisayar korsanlarının insanların saldırılarda halkın endişe duyabilecekleri krizleri ve diğer haber olaylarını düzenli olarak kullandıklarını açıkladı. “Farklı bir konu kullanarak  aynı taktik” dedi.


Ancak nadiren , koronavirüs kadar küresel ilgi ve endişeyi paylaşıyor dedi. Sonuç olarak bilgisayar korsanları özellikle pandemiye odaklandı. E-posta, güvenlik sağlayıcıları, kapanışları ve diğer değişikliklerle ilgili bilgileri paylaşmak için hizmet sağlayıcıları, devlet daireleri ve okullar ile önemli bir iletişim şekli olmuştur. Hackerlar, sırayla, bu mesajları taklit etmeye çalışabilirler, dedi.

 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

Ahmet Deniz

Yerli ve yabancı kaynaklardan okuduğum haberleri hızlı ve güncel biçimde aktarmak için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu