Genel HaberlerHaberKoronavirüsSağlık

Coronavirüs ‘ünün Teknoloji Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Hızla yayılan Coronavirüs'ün etkileri insanlığı etkilemeye devam ediyor.

Abone Ol

Dünya üzerinde Coronavirüs olarak da bilinen COVID-19 virüsü dünya çapında 170.000 kişiyi etkilemiş durumda. Bu insanlar arasında ise 6500 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Hız kesmeden yayılan bu virüse bilim adamları ise çare bulmaya çalışıyor. Ülkeler ise sıkı tedbirler alarak üzerlerine düşen görevi yapıyor ve bir felaketin önüne geçilmesi için çabalıyor. Fakat bu alınan önlemleri de Dünya üzerinde birçok şeye olumsuz etkisi oldu. Bunlardan en çok etkilenen sektörlerden biri ise teknoloji.

Büyük firmaların en önemli ayları olan bahar ayları onlara zehir oldu.

Bahar ayları dev firmaların en yoğun geçen aylarıdır. Bunun nedeni ise firmaların konferanslarını, ürün lansmanlarını ve çeşitli etkinliklerini yaptığı aylardır. Virüsün ise en hızlı yayıldığı ay bu aylar olduğu için dev firmalar bu tip salgınların önüne geçebilmek için etkinliklerini erteleme kararı aldı. Firmaların bu kararı üzerinde ABD’de yapılan çağrının etkili olduğu düşünülüyor. İptal edilen etkinlikler arasında çok önemli etkinlikler de bulunmakta.  Bunların arasında IBM tarafından düzenlenen yazılımcı zirvesi de bulunmakta.

Uzaktan çalışma sistemine geçilmeye başlandı.

ABD’de yayınlanan bildirgeye göre Coronavirüs önlemi almak adına firmaların uzaktan çalışma sistemine geçmesinin uygun olacağı öngörüldü. Yapılan bu çağrıdan sonra Apple, Twitter ve Google bu sisteme yavaş yavaş geçmeye başladı. Bazı firmalar ise çalışanlarının yurt içi ve yurt dışı seyahatlerini yasakladı.

Apple’ın yayınladığı haberde yatırımcılar ve müşteriler uyarıldı.

Üretiminin önemli ve büyük çoğunluğunu Çin’de devam ettiren Apple’da virüs dolayısıyla üretimin azalabileceği konusunda yatırımcılarını uyardı. Şirketin Çin’de bulunan fabrikalarında üretim hala devam ediyor olmasına rağmen virüs hız kesmeden yayılmaya devam ederse üretimin durabileceğini belirtti.

Otomotiv sektörü de yavaşladı.

Virüsün dünya üzerinde Çinden sonra en çok sıkıntı çektirdiği ülke olan İtalya’dayız. Dünya devlerinden olan Fiat’da üretim durma noktasına geldi. Firma virüs dolaysıyla fabrikalarında üretime bir süre ara verdi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu virüs bizlere çok öğretecek ve değiştirecek. Kötü sonuçlar yanında İyi yönlerimizde belki gelişecek gözüküyor. Uzaktan konu ve gelişmeler artacak. 3D Yazıcılar WiFi gibi yollar ile uzaktan 3dnesne Baskısı da gerçekleştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: