İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Nasıl Yedeklenir

featured
+ - 0

PC ‘nizi yedeklemek çok önemli bir görevdir, ancak ertelenmesi çok kolaydır. Bilgisayarınızdaki tüm önemli dosyalara erişiminizi kaybetmeniz için yalnızca bir donanım arızası, hırsızlık, kaza veya fidye yazılımı saldırısı gerekir. Bunların hepsine önlemi ise yedekleme yaparak alabilirsiniz.

Neyse ki, bir yedekleme oluşturmak zor veya zaman alıcı olmak zorunda değildir ve şimdi biraz zaman ayırırsanız, işlemi otomatikleştirebilirsiniz, böylece bir daha asla endişelenmenize gerek kalmaz. O zaman, eğer felaket gelirse, restore edilmeyi bekleyen her şey orada olacak.

Görev için tercih ettiğimiz yazılım Easeus Todo Backup. Yazılımın ücretsiz ve premium sürümleri vardır, ancak ücretsiz olan çoğu standart ev kullanıcısı için yeterli olacaktır.

Premium sürüm bir disk klonlama aracı, sisteminizi farklı bir PC’ye aktarma yeteneği, Outlook posta yedekleme ve kurtarma ve olay tabanlı zamanlanmış yedeklemeler (örneğin, PC’nizi açtığınızda) içerir, ancak yine de yedeklemeleri planlayabilirsiniz.


Yedekleme Türleri

Dosyalarınızı yedeklemenin üç ana yolu vardır ve hepsinin artıları ve eksileri vardır. Tam yedekleme, yedeklemeyi seçtiğiniz her şeyin tam bir kopyasıdır. Diğer yedekleme türlerinden daha uzun sürer ve daha fazla depolama alanı gerektirir, ancak acil bir durumda kurtarma işlemi daha hızlıdır.

Yaptığınız ilk yedeklemenin tam bir yedek olması gerekir, ancak bundan sonra artımlı veya diferansiyel yedeklemeler yaparak zaman kazanabilirsiniz.

Diferansiyel yedekleme, son tam yedeklemenizden bu yana değişen dosyaların bir kopyasıdır. Bu, hareket halindeyken her zaman yedeklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Dosyalarınızı geri yüklemeniz gerektiğinde, bu iki yedek birleştirilir. Tam bir yedekleme yapmaktan daha hızlıdır ve daha az yer gerektirir, ancak artımlı bir yedekleme kadar hızlı değildir.

Artımlı yedekleme, önceki yedeklemenizden bu yana değişen dosyaları yedekler. Artımlı yedeklemeler yapılması en küçük ve en hızlı yöntemlerdir, ancak geri yükleme diferansiyel veya tam yedeklemelere göre daha uzun sürer.


Yedeklemeler Nasıl Yapılır ve Zamanlanır

Yazılımı edinin

EaseUS Todo Yedekleme’nin ücretsiz sürümünü indirin ve yükleyin. Bir e-posta adresi girmeniz gerekir, ancak bülten almamayı tercih edebilirsiniz. Kurulum sırasında EaseUS müşteri hizmetleri geliştirme programına katılıp katılmayacağınızı da seçebilirsiniz. Yazılımı çalıştırın ve istendiğinde bir lisans kodu girme seçeneğini atlayın.

Dosyalarınızı ve hedefinizi seçin

Artık tüm PC’nizi yedeklemek için ‘Sistem yedekleme’yi tıklayabilir veya belirli bir sürücüyü veya yalnızca belirli dosyaları seçmek için soldaki menüdeki düğmeleri kullanabilirsiniz. Burada, bir dizi fotoğrafı yedekleyeceğiz. Kopyalamak istediğiniz dosyalara gitmek için üst pencereyi kullanın (Varsayılan olarak Belgelerim, Sık Kullanılanlar ve Desktop seçilecektir, ancak bunların işaretini kaldırabilirsiniz).

Yedekleme için bir hedef seçin. İdeal olarak bu, bilgisayarınızdan ayrı bir yerde saklayabileceğiniz harici bir sürücü olmalıdır, ancak ayrı bir dahili sürücü de çalışacaktır. Yedekleri orijinallerle aynı sürücüde saklamamak en iyisidir.

Düzenli bir program ayarlayın

‘Programla’yı tıklayın ve dosyalarınızın gelecekte nasıl ve ne zaman yedeklenmesi gerektiğini seçin. Bu yalnızca bir kez veya günlük, haftalık veya aylık olabilir. Windows kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz, EaseUS Todo Backup’ın bilgisayarınızı yedeklemeyi gerçekleştirmek için uyku modundan uyandırmasına izin verir, bu da kullanışlı bir özelliktir ve çalışmaya başlamak istediğinizde gerçekleşen yedeklemelerle kesintiye uğramayacağınız anlamına gelir.

Yedeklerinizi yönetin

İlk yedeklemeyi yapmak ve gelecekteki yedeklemeler için zamanlamayı ayarlamak üzere ‘Kaydet’i tıklayın. Farklı dosyalar için farklı zamanlarda gerçekleşecek birden çok yedekleme ayarlayabilirsiniz. Bunların tümü, yazılımı düzenlemek, silmek veya geri yüklemek için kullanabileceğiniz ana gösterge tablosunda görünecektir.

Ekranınızın sağ alt tarafındaki küçük bir açılır pencere, bir yedekleme devam ederken size bilgi verecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yorum Yap