1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonda Spor Fotoğrafçılığında Nasıl Ustalaşılır

Akıllı Telefonda Spor Fotoğrafçılığında Nasıl Ustalaşılır
Spor Fotoğrafçılığı
2

Akıllı telefonlar özel kameralar olmayabilir bu durum Spor Fotoğrafçılığı yapmayacağınız anlamına gelmez. Hangi akıllı telefonun seçileceğini veya sahip olduğunuz telefonun nasıl kullanılacağını biliyorsanız, spor etkinliklerinde zamanın durması ve çekim yapmak için yeterlidir.

İster tenis şampiyonası olun, isterse çocuğunuzun mahalle maçı, bu ipuçlarını aksiyona daha da yaklaştıracak ve keskin bir şekilde yakalandığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Herkesin izlemesi gereken bazı kolay ipuçları var. Örneğin, bir dizi fotoğraf çekmek, geniş bir net çekime eşdeğerdir. Mutlaka çekimlerden biri büyük olasılıkla yerinde olacaktır. Ayrıca maksimum ayrıntı için telefonunuzun varsayılan çözünürlüğünü devre dışı bırakabilirsiniz.

Kendinizi bir fotoğraf tutkunu olarak kabul ederseniz, enstantane hızını düşürmek ve bulanıklığı ortadan kaldırmak için manuel modu kullanın.

Optik Yakınlaştırma

Spor fotoğrafçılığı konusunda en önemli ipucumuz telefonunuzu tanımanız olacaktır.

Telefonunuzun arka tarafında birden fazla kamera varsa, optik zum yapma olasılığı çok yüksektir. Örneğin İPhone XS ve XS Max ‘de 2x zoom kamera var, OnePlus 7 Pro ise 3x optik zum objektife sahip.

Bu arada, Huawei P30 Pro ve Oppo Reno 10X Zoom gibi telefonlar , dijital ve optik zum teknolojisini bir araya getirerek 10x hibrit zuma 5x optik zum özelliğine sahiptir.

Örneğin Pixel 3‘te bulunan dijital zumlar, standart bir görüntüye kırptıkları için kağıt üzerinde daha düşüktür ve sadece aynı miktarda pikselleri gözlerinize yaklaştırarak daha düşük çözünürlüklü bir çekim oluşturur.

Optik zumlar, aksine, büyüteçler gibi davranan merceklere sahiptir; bu nedenle, telefonun bir optik zum merceğinden yakaladığı görüntü hem konunuza daha yakındır hem de tam çözünürlüklü bir görüntünün tüm ayrıntılarını toplar.

Bu, telefonunuzda yalnızca bir kamera varsa, geniş açılı çekimlere bağlı kalın veya en azından yakınlaştırmak için bastırırken tetikten mutlu olmayın. Bununla birlikte, 5x optik zoomlu bir telefonunuz varsa, standart 3x zoom aralığına sahip birçok kompakt fotoğraf makinesinden daha iyi performans gösterecektir.

Patlama Modu

İnanılmaz, dinamik, mükemmel zamanlanmış orta hareketli çekimler gördünüz ve kendinize ‘vay’ diyorsanız, fotoğrafçı bu çekimi yapmak için deklanşöre basmak için tam zamanı nasıl anladı? ‘ O anı denk getirmek iyi bir şans.

Pro kameralar çok kısa bir sürede tam çözünürlükte fotoğraf çekimi yapabilir. Farkına varamayacağınız şey, akıllı telefonunuzda da olabilir. Varsayılan olarak açılmamış olabilir, ancak olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu var. Sadece fotoğrafınızı çekmeye geldiğinizde parmağınızı ekrandaki deklanşör düğmesinde tutmanız yeterli.

Spor Fotoğrafçılığı

Telefonunuz birden fazla çekim yaptıysa, çekim modu etkindir. Olmazsa, telefonun kamera ayarlarına hızlı bir şekilde gidilmesi, onu ateşleme ve profesyonel gibi aksiyon sahneleri çekme seçeneği sunmalıdır.  Aksi halde bu ipucumuzu kullanamayacaksınız.

Çözünürlük Artışı

Megapiksel hakkında her şeyi biliyorsanız, o zaman akıllı telefonunuzun kamerasının megapiksel sayısının çekilen fotoğrafların ne kadar detay içerdiğinin kaba bir göstergesi olduğunu bilirsiniz.

Her piksel bir görüntü bilgisi noktasını (renk) temsil eder ve her megapiksel bu noktaların milyonunu temsil eder. Telefon kameraları bugün 48MP’ye kadar çıkabiliyor, bu megapiksellere gelince büyük bir sayı, ancak bu 48MP kameralı telefonların çoğu varsayılan olarak yalnızca 12MP görüntüler çekiyor.

Bunun için iyi bir neden var ve buna piksel bindirme denir. Huawei P30 Pro, Oppo Reno 10X Zoom ve Xiaomi Mi 9 gibi telefonlar, birden fazla pikseli tek bir ‘süper piksel’ olarak birleştirir, böylece zorlu ortamlarda örneğin zayıf ışık veya yüksek kontrastlı sahnelerde tam çözünürlüklü bir çekimde çok daha iyi sonuç verir.

Genellikle aydınlatmanın fantastik olduğu günlerde gerçekleşen spor etkinlikleri için, ayarlarda çözünürlüğü artırmaktan faydalanabilir, böylece onları daha fazla kapsamaya sokmak ve kırpmak için dev, 40MP + fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu ipucunun bir uyarısı: tam çözünürlüklü fotoğraflar muhtemelen yakınlaştırma ve seri çekim modlarıyla birlikte çalışmaz, bu nedenle muhtemelen ihtiyacınız olanı seçme durumu olacaktır. Bir dizi aksiyon çekimi veya yüksek detaylara sahip geniş bir çekim. Seçimlerinizin fotoğraflarınızı belirleyeceğini unutmayın.

4: 3 Fotoğraf Çekimi Yapın

Detay konusunda fotoğraflarınızı görüntü bilgisinde biraz büyütmenin bir yolu, yakınlaştırmadan ödün vermeden veya seri çekim modunu kullanmadan, en boy oranınızı değiştirmektir. Fotoğraflarınız 16: 9 geniş ekranda çekiliyorsa, bu ekranınızda daha iyi görünebilir, ancak bazı görüntü bilgilerini atıyorsunuzdur.

Kamera sensörleri genellikle 4: 3 en boy oranına sahiptir. Bu, 16: 9 çekim yaparken, ekranın üstünden ve altından telefonun yakalayabileceği bazı resim bilgilerini görmezden geldiği için ortadan kaldırıyorsunuz.

Bu nedenle, geniş açılı bir futbol vuruşunu çektiğinizde, kalabalığı ve topu almak istediğinizde ya da sadece her fotoğrafta toplayabildiğiniz kadar görüntü elde ettiğinizi bilmek istiyorsanız, ayarlara geçin, ve en boy oranınızın 4: 3 olduğundan emin olun.

Manuel Modu Geçersiz Kılma

Son olarak, günümüzde birçok telefonun profesyonel modu, uzman modu veya manuel modu vardır. Bunların hepsi aynı şey için farklı isimler ve fotoğraf meraklısı akıllı telefon kullanıcıları için manuel kontrol dünyasını açıyorlar.

Spesifik olarak, spor fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, enstantane hızını düşürmek ve fotoğrafınızı zaman aralıklarında durağan bir şekilde çekmek ya da atmosferik bir bulanıklık elde etmek için arttırmakla ilgili.

İdeal bir dünyada, aydınlatma doğru olduğunda, yaklaşık 1/1000 saniyede fotoğraf çekmek istersiniz. Bu donma süresi çalışan bir erkeğin veya sprint bisikletinin hareketsiz görüneceği noktaya kadar uzanır. Işıklandırma mükemmel olmadığı sürece, çekiminizi iyi yapmak için ISO‘nuzu yükseltmeniz gerekebilir, ancak parlak gün ışığında çok yükseğe gitmesi gerekmez.

Bununla birlikte, atmosferik bulanıklaştırma ile hareket eden bir çekim yapmak istiyorsanız, enstantane hızını 1/50’ye yükseltin ve arka planınız net olmalıdır.

Son Sözler

Akıllı telefon kamera deneyimlerini güçlendiren inanılmaz bilgisayar fotoğrafçılığıyla, spor etkinliğinde kompakt bir kameradan daha iyi olabilir, bu da kendi başına inanılmaz.

Ek olarak, artık sizinkinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve bir sonra ki telefonunuzu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Eğer bir spor tutkunuysanız, akıllı telefonlar fotoğraf çekerken kaslarınızı esnetme konusunda harika bir geçit olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Bu resmen yeni bir telefon alın yazısı olmuş benim için. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir