Bilim HaberleriHaber

2100 Yılında Dünyanın Kıyıları Nasıl Olacak

Araştırmalara göre iklim değişikliği New York'da dahil olmak üzere şehirlere mal olacak gibi görünüyor.

Abone Ol

2100 yılına gelindiğinde, şişmiş denizler ve nehirler, tırmanan sıcaklıklar buzulları eritirken kıyı şeridini yeniden çizecektir. En ekstrem senaryolardan birinde, küresel olarak sular 8 metreye kadar yükselebilir ve daha az miktarda su basması bile sahilin alçakta kalan alanlarına zarar verebilir. Yaklaşık 8,6 milyon kişiye ev sahipliği yapan New York gibi yerlerde, ılımlı su baskını bile şehrin nüfusunu ve altyapısını büyük ölçüde etkileyebilir.

Sandy kasırgası Sandy’nin 2012’de New York City’ye saldırmasından sonra kentin geleceği hakkında bir fikir edindi. Kısa bir süre sonra şehir , suyu New York sokaklarından uzak tutmak için tasarlanmış çeşitli esneklik projeleri açıkladı . Bir fırtınanın dramatik saldırısından esinlenilen (kısmen) ilham alırken, bu projelerin birçoğu aynı zamanda Büyük Elma’yı mümkün olduğunca kuru tutmak için deniz seviyesinin yükselmesi dünyanın her yerindeki kıyılarda yiyor.

2100 Yılında Dünya Kıyıları Nasıl Olacak New York

Son plan, aşağı Manhattan‘ın bir bölümünü Doğu Nehri’ne genişletmek için 10 milyar dolar harcamanın yanı sıra diğer esneklik projelerinde yüz milyonlarca dolar harcamayı da içeriyor . Şehrin kıyılarını korumanın masraflı planları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videomuzu izleyin.

 

Kaynak : The Verge

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu