Mobil & PCNasıl Yapılır?Uygulamalar

Photoshop ‘ta Akıllı Nesneleri Kapatma

Adobe Photoshop'u nasıl kullandığınıza bağlı olarak, akıllı nesneler en sevdiğiniz özelliklerden biri veya sürekli sinir bozucu iletişim kutuları kaynağı olabilir.

Abone Ol

Eğer sizde ikinci seçenekteyseniz, Photoshop ‘un her şeyi akıllı bir nesne olarak yerleştirmesini nasıl durduracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Photoshop ‘ta Akıllı Nesneler Nelerdir?

Ama önce, neyi kaybettiğinizi gözden geçirelim.

Akıllı nesneler birkaç farklı şey yapar ancak en büyük avantajı, gömülü görüntünün veya vektör dosyasının orijinal verilerini korumalarıdır. Photoshop’un tahribatsız bir şekilde çalışmanıza olanak sağlama yollarından biridir.

Photoshop'ta Akıllı Nesneleri Kapatma

Örneğin, yukarıdaki bileşikte soldaki görüntü orijinal görüntüdür, ortadaki görüntü %10’a kadar yeniden boyutlandırılan ve sonra yeniden boyutlandırılan akıllı bir nesnedir, sağdaki çok bulanık karışıklık ise rasterleştirilmiş katman %10’a kadar yeniden boyutlandırıldı ve ardından yeniden boyutlandırıldı. Gördüğünüz gibi, akıllı nesne dönüşüm boyunca orijinal görüntüyü korurken, rasterleştirilmiş katman çok fazla veri kaybetti.

Bu, bileşik bir görüntü oluşturuyorsanız, taşıyabileceğiniz, yeniden boyutlandırabileceğiniz, kırpabileceğiniz, filtreleyebileceğiniz, ayarlama katmanlarını kullanabileceğiniz ve geri alınamayacak bazı değişiklikler yapacağınızdan korkmadan işlerin nasıl göründüğünü karıştırabileceğiniz anlamına gelir. Buna karşılık, rasterleştirilmiş katmanlarla çalışıyorsanız, yeni bir şey denemenin tek yolu, yaptığınız her şeyi geri almak ve sıfırdan başlamaktır.

Öte yandan, rasterleştirilmiş bir katmanın avantajı, herhangi bir can sıkıcı iletişim kutusu almadan onları doğrudan düzenleyebilmenizdir.

Photoshop ‘un Her Zaman Akıllı Nesne Oluşturmasını Durdurma

Varsayılan olarak, bir Photoshop belgesine bir görüntü veya vektör eklediğinizde, akıllı nesne olarak gömülür.

Bu davranışı, rasterleştirilmiş katmanlar olarak gömülecek şekilde değiştirmek için, bir PC’de Düzenle > Tercihler > Genel’e yada CTRL + K kısayolu ile, Mac’te ise Photoshop > Tercihler> Genel’e tıklayarak ayar menüsüne gidin. Açılan menüde aşağıdaki gördüğünüz gibi Genel bölümünde olduğunuzdan emin olun.

Photoshop'ta Akıllı Nesneleri Kapatma

“Yerleştirme Sırasında Her Zaman Akıllı Nesneler Oluştur” seçeneğinin işaretini kaldırın ve “Tamam” a tıklayın.

Bir Katmanı Akıllı Nesneye Dönüştürme

Elbette, bir Photoshop belgesine rasterleştirilmiş bir katman ekleseniz bile, tahribatsız bir düzenleme yapmak istiyorsanız, onu akıllı bir nesneye dönüştürebilirsiniz. Bunun için katman üzerine sağ tıklayın ve “Akıllı Nesneye Dönüştür” ü seçin.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu