Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Kırık Klavye Tuşu Nasıl İdare Edilir

Windows 10 bilgisayarınızdaki klavyede bozuk veya eksik bir tuş varsa (ve sık kullanmadığınız bir tuş ), yeni bir klavye elde edene kadar çalışabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz birkaç fikir.

Yöntem 1: Anahtarı Yazılım ile Yeniden Eşleme

Microsoft’un Windows 10 için ücretsiz Power Toys yardımcı programını kullanarak , kırık klavye tuşunun işlevini Kaydırma , Caps Lock veya bir başka işlev tuşu gibi sık kullanmadığınız bir başka tuşa atayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, henüz yoksa Microsoft PowerToys’i indirin . Başlattıktan sonra kenar çubuğunda “Klavye Yöneticisini ve ardından “Anahtarı yeniden eşle” yi tıklayın.

Örneğimizde kırık anahtarı Esc olarak kullanacağız ve nadiren kullanılan Scroll Lock anahtarıyla değiştireceğiz .

“Klavyeyi Yeniden Eşle” penceresinde, kısayol eklemek için artı işaretini (+) tıklayın.

Sol tarafta, yeniden eşlediğiniz anahtarı tanımlamanız gerekir. Açılır menüden, başka bir tuşa atamak istediğiniz bozuk tuşu seçin.

Sağ taraftaki “Eşlendi” bölümünde, açılır menüyü tıklayın ve bozuk olanı değiştirmek istediğiniz anahtarı seçin.

Örneğimizde, Esc anahtarı bozuk ve yerine  Scroll Lock tuşunu koyuyoruz .

Klavyeyi Yeniden Eşle” penceresini kapatmak için “Tamam” a tıklayın, yeniden eşlenen tuş etkin olmalıdır. Test edin ve beklendiği gibi çalıştığından emin olun.

Değilse, ayarları değiştirmek için PowerToys’daki “Klavyeyi Yeniden Eşle” penceresini istediğiniz zaman yeniden ziyaret edebilirsiniz. Eşlemeyi tamamen kaldırmak için Çöp Kutusu simgesini de tıklayabilirsiniz.

Yöntem 2: Bir Klavye Tuşunu Başka Bir Tuşla Takas Etme

Hemen hemen her klavye, elektronik işleri yapan mekanik bir anahtarla anahtar bir mekanizma kullanır. Bunun üzerine, bastığınız etiketli parça olan tuş başlığı adı verilen plastik bir parça oturmaktadır.

Bir tuş kilidi kırılır veya kaybolur, ancak altındaki anahtar tamamsa, benzer büyüklükte başka bir tuşun kapağını da kullanabilirsiniz. Yine, sık kullanmadığınız birini seçmek isteyeceksiniz.

Genellikle düz başlı bir tornavida ile bir tuş başlığını nazikçe kaldırabilirsiniz. Çok fazla güç kullanmamaya dikkat edin; çok fazla kayırsanız veya zorlarsanız kırılması kolaydır.

Tuş başlığını çıkardıktan sonra eksik anahtarın anahtarına yerleştirin ve yerine oturana kadar yavaşça aşağı doğru itin. Açıkçası, anahtar üzerindeki etiket yanlış olacaktır, ancak isterseniz bir yazma etiketiyle yeniden etiketleyebilirsiniz.

Diğer Onarım Seçenekleri

Tuş kapaklarınızdan biri bozulursa ve başka bir tuşlardan birini kullanmak yerine yeni bir tane satın almak isterseniz,online alışveriş sitelerinde  yeni bir tane bulabilirsiniz .

Sahip olduğunuz klavyenin türüne (ve elektronikleri onarma becerisine) bağlı olarak, kırık bir klavye mekanizmasını kendiniz değiştirebilirsiniz . Her ne kadar, çoğu için, sadece her şeyin yerini almak daha kolaydır.

Diğer Her Şey Başarısız Olduğunda, Yeni Bir Klavye Satın Alın

Bir harf tuşunu veya sık kullandığınız başka bir anahtarı kırdıysanız, yukarıdaki seçenekler kulağa hoş gelmeyebilir. Ya da, belki tuş kilidi nakli denemeniz işe yaramadı. Bu durumlarda, sadece yeni bir klavye almak en iyisidir.

Bir masaüstünüz varsa, bunu yapmak kolaydır; sadece yeni klavyenizi satın alın ve takın! Öte yandan, bir dizüstü bilgisayarınız varsa, yedek bir klavye montajını araştırmanız ve onu nasıl kuracağınızı anlamanız veya sizin için bunu yapacak birine ödeme yapmanız gerekebilir.

Etiketler

Ahmet Deniz

Yerli ve yabancı kaynaklardan okuduğum haberleri hızlı ve güncel biçimde aktarmak için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı