HaberKoronavirüsTeknoloji Haberleri

Koronavirüs İle Mücadelede Yeni Nesil Araçlar

Ülkeler Koronavirüs ile mücadelede önlemlerini git gide artırırken yeni teknolojik gelişmelerde buna destek oluyor.

Abone Ol

Birkaç ay önce Çin de başlayan ve kısa bir sürede büyük bir salgına dönüşen ve birçok kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs bütün dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde ülkelerin bazılarında sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlandı. Fakat bu sokağa çıkma yasakları insanların kişisel ihtiyaçlarını karşılamalarına da engel olmaktadır. İşte tam da bu noktada karşımıza ilk defa Çin’de çıkan otonom araçlar kişisel alışveriş ihtiyaçlarını hızlı ve güvenli bir şekilde karşılayabilir.

Otonom araçlara ilgi büyük.

Araçları üreten firma olan Neolix, koronavirüs salgınının artmasından dolayı araca olan ilginin hızlı bir şekilde arttığını belirtti. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre şirket kuruluşundan bu yana 125 kamyon ürettiklerini söyledi. Ancak salgının yayılmasından sonra son iki ayda 200’ün üzerinde sipariş aldıklarını belirtti. Firma yöneticileri salgının artmasından dolayı insanların fikirlerinin değiştiğini söyleyerek otonom araçlara olan merakın giderek büyüdüğünü söylüyor.

Sokaklar Otonom Araçlar Sayesinde Dezenfekte Edilebilecek

Çin merkezlim şirket tarafından piyasaya sürülen kamyonlar salgının insanları en çok etkilediği yerlerde tıbbi malzeme ve yiyecek ihtiyaçlarına sürücüsüz olarak götürdü. Ayrıca bu araçlara belirli sistemler de eklenerek sokakları dezenfekte etmek içinde kullanılabiliyor.

Herkese hizmet vermesi bekleniyor.

Salgının başladığı günden bu yana sadece küçük görevlerde kullanılan ve ilerde daha çok kullanılması planlanan bu otonom araçlara Çin hükümeti de ciddi anlamda destek veriyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre yıl içerisinde 1000 civarında araç üretilmesi bekleniyor. Bu üretilen otonom araçlar caddelerde çok uzun durmasa da insanların ihtiyaçlarını giderecek kadar durmaktadır.

Dünyanın önde gelen şirketlerinden de talep var.

Otonom araçlar uzun bir süredir internet üzerinden alışveriş yapan ve şirketleri internet üzerine kurulu olan şirketler için odak noktası durumundadır. Bu yüzden şirketlerin çalışmaları bu yönde oluşmaktadır. Bu hedeflerin oluşabilmesi içinse dev firmalar büyük oranda yatırımlar yapmaktadırlar. Şirketlerin yaptıkları açıklamaya göre önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyar sürücüsüz teslimatın yapılacağını açıkladılar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu