Uncategorized

Facebook, Yine Başka Bir Gizlilik Skandalıyla Karşımızda

Abone Ol

2019’a girmemize günler kala, Facebook, New York Times’ın kapsamlı bir araştırmasını takiben bir başka gizlilik ve güvenlik skandalıyla suçlandı.

Yayına göre, Facebook’un kurumsal ortaklarıyla kullanıcı verilerini, iletişim listelerinden özel iletilerinize kadar her şey dahil, reklam amaçlı paylaşımda bulunduğu belirtildi. Skandal daha önce düşünülenden çok daha büyük.

Facebook Yine Veri Sızdırdı

Özel mesajlara erişim sağlayan şirketler olarak NYT Netflix, Spotify ve Kanada Kraliyet Bankası olarak adlandırılırken, Amazon, Sony ve Microsoft gibi diğer şirketlere de Facebook kullanıcılarının bilgileri sızdırıldı.

Netflix, Spotify ve Kanada Kraliyet Bankası, Facebook’a ne kadar özel verilere eriştiklerini bilmediklerini iddia ediyorlar. Netflix ayrıca şöyle demişti: “Yıllar geçtikçe Netflix’i daha sosyal hale getirmek için çeşitli yollar denedik.”

“Bunun bir örneği 2014 yılında üyelerin TV şovlarını ve filmlerini Messenger veya Netflix aracılığıyla Facebook arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağlayan bir özellikti. Bu fazla popüler olmamıştı. Bu yüzden 2015 yılında bu özelliği kapattık. Hiçbir zaman kişinin Facebook’taki özel mesajlarına erişemedik.”

Olayın iç yüzü, NYT’nin Facebook’tan iç belgeleri almasının yanı sıra eski çalışanlarla görüşmesi sonrasında ortaya çıktı.

Facebook için kötü bir yıl

Teknoloji devi Apple‘ın, Facebook ile NYT raporuna göre özel bir düzenlemesi de vardı: “Facebook, Facebook kullanıcılarının cihazlarının veri istediğini gösteren tüm göstergelere gizlenmesini sağladı.”

“Apple aygıtları, tüm paylaşımları devre dışı bırakmak için hesap ayarlarını değiştiren kişilerin kayıt numaraları ve takvim girişlerine de erişebiliyordu.”

Bu son rapor, Cambridge’deTrump’ın 2016 seçim kampanyasının 50 milyondan fazla kullanıcının kişisel verilerini toplamasına yardımcı olan danışmanlık şirketini ortaya çıkaran Cambridge Analytica skandalı dahil olmak üzere, bu yıl sosyal medya deviyle ilgili bir gizlilik skandalının ortaya çıkmasının ardından geldi.

Bunun yanı sıra, bu yılın başlarında 30 milyon Facebook kullanıcısının güvenliğini tehlikeye atan büyük bir veri ihlali , sosyal ağdaki kamu güveninin 2018’e kıyasla sabit bir düşüş kaydetmesine neden oldu.

Bu son skandalın kullanıcı sayılarını anlamlı bir şekilde etkileyip etkilemeyeceği anlaşılıyor ancak bir şeyden emin olabiliriz ki oda Facebook’un uzun zamandır kişisel verilerimizle çok oynuyor olmasıdır.

Yetti artık! Facebook kullanmak istemiyorum derseniz iyiliğiniz için Facebook hesabınızı silebilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Güvendiğimiz dağlara karlar yağdı:)) facebook u uzun zaman önce kullanmayı bırakmış biri olarak doğru karar verdiğimi fark ettim, teşekkürler bilgilendirme için elinize sağlık:)

    1. Rica ederim. Ben henüz bırakmış değilim. Kişisel olarak kullandığım söylenemez, blogum ve yayınlarım için kullanıyorum. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: