Uncategorized

Google Translate Artık 13 Dil Daha Biliyor

Abone Ol
Geçen haftadan itibaren Google, Google Translate uygulamasının VentureBeat’ın bir raporuna göre akıllı telefonunuzdaki kamerayı kullanarak 13 yeni dili görsel olarak çevirebileceğimizi duyurdu.
 
Google Translate

Google geçtiğimiz yıllarda 27 farklı dil desteğiyle Translate uygulamasına görsel çeviri özelliğini eklemişti. Bu özellik kullanıcılarının bir çok işini kolaylaştırmasına olanak sağladı.

Örnek vermemiz gerekirse;

  • Yurt dışından biri veya birileri ile iletişim kurmamız kolaylaştı.
  • Yabancı yemek menülerini görsel çeviri sayesinde kolayca çevirmemize olanak sağladı.

Google Translate, geçen haftanın duyurusu ile gelen 13 yeni dili de hafızasına ekleyerek desteklenen toplam dil sayısını 50 ‘ye çıkardı. İşte yeni gelen 13 dil;
Punjabi, Bengalce, Vietnamca, Tay Dili, Gujarati, Kannada, Nepalce, Tamilce, Telugu ve Malayalam.

Kullanıcılar ana ekrandan kamera simgesine giderek Translate uygulamasındaki özelliğe erişebiliyor. Uygulama, fotoğraf çekip çevirme yapmak istediğiniz görsel üzerindeki metni hizalamanızı isteyecektir. Bu işlem ardından uygulama, Neural Machine Translation (NMT) olarak bilinen tarama yöntemi ile metni  tarar ve seçtiğiniz dile göre saniyeler içinde çeviri yapar(umarım doğru yapar).

Yeni eklemeler, uygulamanın hem iOS hem de Android sürümlerinde mevcut olarak geçtiğimiz hafta kullanıma sunuldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve nasıl yapılır içeriğini okumak isterseniz teknomercek.com'a göz atın! Daha fazlası için Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Abone Ol

İsmail Durcan

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: