1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Minimum Parola Uzunluğu Nasıl Ayarlanır

featured
+ - 1

Güvenliğiniz için Microsoft zaten tüm Microsoft hesapları için minimum bir şifre uzunluğu gerektirmektedir. Tüm yerel hesapları güçlendirmek istiyorsanız, Windows 10‘da her kullanıcı için minimum bir şifre uzunluğu ayarlayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Windows 10’da yeni bir yerel kullanıcı oluşturduğunuzda , hesap için parola gerekmez. Ancak, herkes için minimum bir şifre uzunluğu uygulamak istiyorsanız, bu ön koşulun bilgisayarınızın güvenliği için uygulanmasının birkaç yolu vardır.

Ev Kullanıcıları: Komut Satırı İle Minimum Parola Uzunluğu Ayarlama

İlk olarak, yükseltilmiş bir Komut İstemi örneği çalıştırmanız gerekir. PowerShell kullanmayı tercih ediyorsanız, bunu da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komut her iki programda da hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak PowerShell kullanmayı seçerseniz “Yönetici Olarak Çalıştır” ı tıkladığınızdan emin olun.

Başlat düğmesine tıklayın, arama kutusuna “cmd” yazın, “Komut İstemi” sonucunu sağ tıklayın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçin.

Komut istemine aşağıdaki komutu yazın (“PassUzunlugu” nu uygulamak istediğiniz minimum parola uzunluğu ile değiştirin):

Enter tuşuna bastığınızda, komutun başarıyla tamamlandığını bildiren bir istem görürsünüz.

Not: Teknik olarak 1-20 karakter uzunluğunda bir şey seçebilmenize rağmen, yeterli güvenlik sağlayan ve kullanıcıların şifrelerini hatırlamasını zorlaştıran bir şey seçmeyi deneyin.

Şimdi, uygulandığından emin olmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu yazın ve ardından kontrol etmek için Enter tuşuna basın:

Minimum şifre uzunluğunu kaldırmak için, yerel hesaplar için zorunlu şifreleri kaldırmak üzere aşağıdaki komutu yazın:

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Teknoloji, Bilim ve Sosyal Medya üzerine yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler üzerine bu konular hakkında yazılar yazmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Elinize sağlık kısa ve öz olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.